Цвета
Открытый урок во 2-м классе
Цели:
В игровой форме закрепить лексику, грамматику и речевые структуры, изученные ранее.
Оснащение: учебник и рабочая тетрадь английского языка для 2-го класса общеобразовательных учреждений (В.П. Кузовлев, Э.Ш. Перегудова, С.А. Пастухова, О.В. Стрельникова. М.: Просвещение, 2007), магнитофон, карточки с цветами, карточки с транскрипционными значками, плакат с алфавитом, разноцветные шарики.
ХОД УРОКА
1. Организационный момент и приветствие
Teacher: Good morning children.
Children: Good morning teacher.
Good morning, good morning, good morning to you,
Good morning dear teacher, we are glad to see you.
Teacher: I am glad to see you too. Sit down, please.
2. Объявление цели урока
Teacher: Today we will revise words and sentences, do a lot of interesting tasks, play, read and sing songs.
3. Речевая разминка
Teacher: Today we have got guests, so let’s introduce ourselves.
(Каждый ученик встаёт и рассказывает о себе.)
Например:
Hi! I am Angelina. I am 8. I am from Russia. I am smart. I like dancing and singing.
Исполнение песенки “Hello”.
Hello
Hello, hello, hello!
I’m Anna, I’m Anna!
Hello, hello, hello!
I’m Ben, I’m Ben!
Hello, hello, hello!
I’m Tommy, I’m Tommy!
Hello, Anna! Hello, Ben! Hello, Tommy!
Hello, Anna! Hello, Ben! Hello, Tommy!
4. Фонетическая зарядка
Teacher: Let’s look at the English alphabet.
How many letters are there in the English alphabet?
Children: 26.
Teacher: How many vowels are there?
Children: 6.
Teacher: How many consonants are there?
Children: 20.
Teacher: And how many phonetic symbols and sounds are there?
Children: 44.
Teacher: And now let’s read using the English alphabet.
Дети перечисляют буквы алфавита от А до Z, а потом наоборот – от Z до А.
Teacher: Please, prepare your cards with the symbols.
Гимнастика для губ и язычка
Учитель говорит звук, дети показывают соответствующую карточку и повторяют за учителем.
У нашей обезьянки разболелся зуб – [z].
Она пошла к стоматологу – [s].
Стоматолог спросил: “Что ела?”
[j] – Йогурт я съела.
Так открой же рот быстрее!
[э] – Обезьяна запела.
“Нет! Шире!” – стоматолог сказал.
[æ] – Обезьяна все зубы показала.
Оказался там [k] – кариес.
Как только зуб вылечила, от радости на улицу выбежала.
Стала петь, веселиться и на радостях [p] – путь потеряла.
Попала в лес – [l], говорит [au].
А сова ей в ответ – [u], [u:].
Испугалась обезьяна, кричит [eı]!
И вдруг слышит – [r] – собака рычит.
“Не бойся!” - говорит собака. Поиграем немножко с ball – [b], и чуть-чуть с doll – [d], потом я провожу тебя домой.
5. Игра “Найдите пару”
Teacher: Match the symbols with the letters.
B | [p] | l |
D | [b] | m |
P | [h] | k |
K | [n] | p |
L | [m] | n |
M | [k] | d |
N | [l] | h |
H | [d] | b |
6. Активизация глагола “to be”
Teacher: Put the verb “to be” in the correct form.
I _____ a mouse. | |
Kate _______ a cat. | (am, is, are) |
You _______ a hen. |
7. Тренировка употребления структур “she/he is…”, “she/he likes…”
Teacher: Let’s make flowers with the help of the words on the board.
Игра в цветочки
У нас есть 2 кружочка. В первом кружочке написано “my mother is”, а во втором – “my mother likes”. Давайте с помощью разных слов сделаем цветок. В первой стопке слова kind, smart, cute, nice, merry, talented. Во второй стопке – helping, playing tricks, painting, telling tales, reading, singing, dancing.
Teacher: Now we have got 2 flowers, but they are black and white. We know that flowers can be different colors.
После физкультминутки мы узнаем, какие бывают цвета.
8. Физкультминутка
Teacher: I think you are tired. Stand up, please.
Hands up, hands down, hands on hips, sit down.
Hands up to the sides, bend left, bend right.
One, two, three, hop! One, two, three, stop.
Stand still.
9. Закрепление и активизация лексико-грамматического материала по теме “Цвета”
Игра “Найдите цвет”
На доске закреплён разноцветный цветок, на карточках написаны цвета. Каждый лепесток соединяют с подходящим цветом.
Карточки: red, yellow, blue, green, pink, grey, violet, white, purple, orange, black.
10. Разгадайте кроссворд
Teacher: Solve the puzzle.
x | b | w | g | o | b | s | e |
g | l | h | r | x | b | r | y |
r | a | i | e | y | l | e | i |
e | c | t | y | m | u | d | p |
e | k | e | n | a | e | o | i |
n | y | e | l | l | o | w | n |
o | r | a | n | g | e | m | k |
e | d | n | b | r | o | w | n |
11. Работа с текстом
Teacher: Майк и Хелен рисуют персонажей “Улицы Сезам”. Какие цвета любит каждый из них? Let’s read and translate the text.
12. Формирование навыков письма
Teacher: Давайте узнаем, кого из персонажей “Улицы Сезам” Майк и Хелен хотят видеть на Параде. Обведите слова в заявках, а дома нарисуете портреты этих героев.
Open your activity books on page 18.
I like ________.
He is blue.
He is merry.
He likes cookies.
I like _________.
She is pink and yellow.
She is nice.
She likes painting.
13. Музыкальная минутка
Teacher: Look, we have a guest today – it is a clown! He has got presents for you, so come to the clown and take the balloons from him. Let’s sing the song about the rainbow.
Song
Red and yellow and pink and green,
Purple and orange and blue.
I can sing a rainbow, sing a rainbow,
Sing a rainbow, too.
14. Домашнее задание
Teacher: Pupils, open your record-books and write down your home task (AB page 18 ex. 3).
15. Подведение итогов
Teacher: You have worked very well today. I am satisfied with you. And now it’s time to say goodbye. Stand up, children.
Song
Raise your head!
Jump up high!
Wave your hand
And say goodbye.