Главная страница «Первого сентября»Главная страница журнала «Английский язык»Содержание №6/2007

CLASSROOM ACTIVITIES

It Takes Many Kinds to Make the World

Разработка и план урока английского языка в 7-м классе

Урок разработан на основе учебника для 7-го класса школ с углублённым изучением английского языка О.В. Афанасьевой, И.В. Михеевой (М.: Просвещение, 2006)

Статья опубликована при поддержке центра иностранных языков «Melene». Хотите быстро и эффективно выучить иностранный язык, но у вас нету времени на курсы и репетитора? Тогда обратитесь в «Melene». Здесь вы сможете пройти курс немецкого, итальянского, испанского, французского и английского по скайпу, не выходя из дома и по удобному для вас расписанию. Посетите официальный сайт центра www.melene.ru и закажите себе курс иностранного языка.

Цели урока:

Развитие лексико-грамматических навыков:

– контроль и активизация лексики по теме;
– контроль усвоения и активизация пройденного грамматического материала: степени сравнения прилагательных.

Познавательный аспект – учащиеся познакомятся с новой лексикой и нестандартным типом личного письма.

Развивающий аспект – целенаправленное развитие психических функций, связанных с речевой деятельностью, таких как языковая догадка, внимание, способность к анализу, синтезу, логическое мышление, зрительная и слуховая память, фонематический слух.

Учебный аспект – работа, направленная на овладение всеми видами речевой деятельности: говорением, чтением, аудированием и письмом:

а) формирование лексико-грамматических навыков: контроль и активизация лексики по теме, употребление и правописание степеней сравнения прилагательных, оборота “not as…as”, “much” + сравнительная степень на репродуктивном и продуктивном уровне;

б) развитие механизмов поискового чтения;

в) развитие механизмов аудирования с целью поиска запрашиваемой информации, развитие памяти и механизмов узнавания;

г) развитие навыков письма на рецептивном уровне.

Воспитательный аспект – воспитание культуры языкового общения, уважительного отношения друг к другу, умения слушать собеседника, а также корректного обсуждения других людей.

ХОД УРОКА

I. Организационный момент и приветствие

II. Введение в тему урока. Речевая зарядка, контроль усвоения лексики (фронтальный опрос)

Teacher: We continue the topic “It takes many kinds to make a world”. Today we are going to talk about a person’s appearance and character and we can’t do without adjectives, as you know.
Open your books to p. 92 ex. 9.
Look at the list of adjectives and divide them into 3 categories:

a) adjectives describing a person’s appearance;
b) adjectives describing a person’s character;
c) adjectives describing other qualities.

attractive
boring
educated
fragile
independent
unhappy
famous
noble
greedy
bouncy

lonely
modest
smart
curious
attentive
stupid
short
progressive
small
cheerful

mysterious
strong
fat
curious
young
stupid
tall
serious
ugly
gloomy

clever
polite
brave
honest
great
wise
thin
sad
poor
stern

pleasant
shy
careless
lazy
free
dull
lovely
slow
tidy
firm

III. Развитие навыков поискового чтения

Предлагаемый для чтения текст взят из учебника: S.J. Molinsky, B. Bliss. Line by Line . P.145 (New Jersey: Prentice-Hall, 1983.)

Teacher: What do you think is more important when we choose candidates for a job, appearance or character? (appearance/character)
Read the dialog quickly and say who is the right person for the job and why? (вопрос написан на доске)

WHO SHOULD WE HIRE?

A: Do you think we should hire Miss Jackson? Everybody says she’s capable and honest.

B: I know. Miss Jackson is very honest, but how about Mrs. Wilson? I think she’s (interesting) than Miss Jackson, and she’s much (smart).

A: I agree. Mrs. Wilson is very intelligent, but in my opinion she isn’t as (smart) as Mr. Brown. Maybe we should give Mr. Brown the job.

B: Mr. Brown is (lively) than Miss Jackson, but he isn’t as (capable) as Mrs. Wilson. You know, I think Mr. Smith is the right person for the job. He’s (talented) than Miss Jackson, he’s (polite) than Mr. Brown, and he’s (friendly) than Mrs. Wilson.

A: Do you think he’s as (intelligent) as Mr. Brown?

B: I think so. And he isn’t as (talkative).

A: You’re right. He’s (good) for the job than Miss Jackson, Mrs. Wilson, or Mr. Brown. Let’s hire him!

Who is the right person for the job? (Mr. Smith is)
Why? (He is more talented than Miss Jackson, he’s politer than Mr. Brown, and he’s friendlier than Mrs. Wilson)

IV. Развитие грамматических навыков (степени сравнения прилагательных)

Teacher: Read the text again and open the brackets using the suitable form of adjectives.

Учащиеся письменно выполняют задание в индивидуальном порядке.

Teacher: Sign your sheets please.

Проверка работ осуществляется после урока.

V. Введение новой лексики и проверка понимания

Teacher: Guess the meaning of these new words and match them. (используется раздаточный материал)

1. Honest
2. Jealous
4. Shy
5. Mean
6. Loyal
7. Imaginative
8. Sociable

a) never stop talking
b) not say a lot
d) talk to everybody
e) never betray friends
f) able to think of new ideas
g) never tell lies
h) hate spending money

Teacher: Let’s check.

(1. imaginative – able to think of new ideas; 2. shy – not saying a lot; 3. mean – hates spending money…)

VI. Активизация новой лексики (монологическое высказывание по образцу)

Teacher: Use the example: “Tom is very honest. He never betrays friends” (образец для высказывания написан на доске) and tell about the characters on p.93.

a) Robin Hood
b) Robinson Crusoe
c) Тоm Sawyer
d) Oliver Twist
e) Alice (from Alice in Wonderland)
f) Cinderella

(1. Robin Hood is very loyal. He never betrays friends;
2. Robinson Crusoe is very imaginative. He is able to think of new ideas;
3. Alice is very talkative. She talks to everybody…)

Teacher: Think about some more characters for “mean” and “jealous”.

(1. Scrooge McDuck is very mean. He hates spending money;
2. Cinderella’s stepsisters are very jealous. They feel angry about not having what she has.)

VII. Развитие навыков аудирования с опорой

Предлагаемый текст взят из учебника Evans V., Dooley J. Enterprise 2. Express Publishing, 2002. (Teacher’s Book p.89)

Teacher: Do you know that your favourite colour says a lot about your character? (Yes/No)

Teacher: Ask your partner about his/her favourite colour. Don’t forget to make notes. (работа в парах)

(1: What’s your favourite colour?
2: White, and what’s yours?
1: Blue)

Teacher: Listen to the conversation and you will learn what your favourite colour says about your character. Cross out the adjective which doesn’t match the colour.

RED
BLUE
GREEN
BLACK
PURPLE
YELLOW
WHITE

– brave, energetic, happy
– kind, calm, mean
– jealous, sociable, lazy
– mean, happy, dishonest
– imaginative, loyal, shy
– funny, serious, warm-hearted
– honest, sociable, lazy

VIII. Проверка понимания прослушанного и активизация новой лексики (монологическое высказывание по образцу)

Teacher: Use the example: “Bob’s favourite colour is… which means he is probably… and…” (образец для высказывания написан на доске) and talk about your partner’s character.

(1. Nina’s favourite colour is red which means she is probably brave and happy;
2. Masha’s favourite colour is white which means she is probably honest and sociable…)

IX. Активизация грамматических навыков (степени сравнения прилагательных, оборот “not as … as”, much + сравнительная степень)

– Are you jealous? (No)
– But sometimes we are, aren’t we?

Teacher: Study the example and work in pairs.

Используется раздаточный материал. Текст диалога из учебника: Mollinsky S.J., Bliss B. Line by Line. P.134.

A: I’m jealous!
My dog isn’t as friendly as your dog.

B: Don’t be ridiculous!
Yours is much friendlier than mine.

1. Car/fast
2. Boss/nice
3. Furniture/comfortable
4. Job/important

(1: I’m jealous! My car isn’t as fast as yours!
2: Don’t be ridiculous! Yours is much faster than mine.)

X. Ролевая игра, работа в микрогруппах

Teacher: Transform this dialog into polilog. Make groups of 3.
Pretend you are in Oxford now. You want to improve your English. But you are in different groups and have different teachers.

Раздаются фотографии предполагаемых учителей.

Teacher: You should add the superlative form to the model and talk about your new teachers.

(1: I’m jealous! My teacher isn’t as attractive as yours!
2: Don’t be ridiculous. Yours is much more attractive than mine.
3: Your teacher is the most attractive of all!)

XI. Поисковое чтение с целью определения стиля письма

Текст из учебника Mollinsky S.J., Bliss B. Line by Line. P. 26

Teacher: Look through the letter and define the style

Dear ____________,
Let me tell you about my new English class. Our English teacher is _____________. The students in our English class are very ____________.The questions in our English book are very ____________. The classroom is ___________ and the school building is _____________.
I’m having a ___________ time in my English class.

Write back soon.
Sincerely, ________

Teacher: What is the style of this letter?

(1. Formal. Because of “Sincerely”. 2. Informal. Because of “I’m” and “Write back soon”)

Teacher: You are right, it’s an informal letter. Is this form suitable for writing a letter to me?

XII. Домашнее задание

Teacher: I’m very interested your studying in Oxford.

Enlarge this letter, use vocabulary from our lesson, using degrees of comparison, “not as … as”, “much”
+ comparative degree and write a letter to me about your studying in Oxford.

XIII. Оценка работы группы

Teacher: Thank you for your cooperation.

Евгения Михайловна Хаимова,
школа № 224, г. Москва