Главная страница «Первого сентября»Главная страница журнала «Английский язык»Содержание №11/2005

CLASSROOM ACTIVITIES

Английский язык в сказках, конкурсах и викторинах

Конспект мероприятия по английскому языку, проведенного в рамках предметной недели в 1–3-х классах

Цели:

Образовательные:

1. Cистематизировать и обобщить знания учащихся по следующим темам:

– названия сказок;
– животные, птицы;
– еда, напитки;
– времена года, месяцы, погода;
– страны, города и др.

2. Закрепить и активизировать лексику на заданные темы.

Развивающие:

1. Развивать у учащихся внимание, память, логическое мышление (в конкурсах и викторинах);

2. Развивать творческие способности учащихся (драматизация).

Воспитательные: воспитывать у учащихся любовь к английскому языку, сказкам, к чтению книг и учебе в целом.

Оборудование: иллюстрации к сказкам, костюмы для сказок, карточки с вариантами ответов (для викторины), кроссворды, подносы с предметами, рисунок – домик (для алфавита).

ХОД МЕРОПРИЯТИЯ

В ходе мероприятия учащиеся набирают игровые очки (призовые карточки), если они правильно отвечают на вопросы ведущего, побеждают в конкурсах, а также за участие в инсценировках. В конце мероприятия количество очков, набранных учащимися, подсчитывается. Учащиеся, занявшие первое, второе и третье места, награждаются почетными грамотами (или призами).

I. Инсценировки сказок

Teacher: Good afternoon boys and girls, our dear teachers, parents and guests! We are very glad to see you here! We begin our party! Today you are going to have a great time! First of all, you are going to see some episodes from famous fairy-tales and name their titles.

1. The Pretty Little Mitten (“Рукавичка”)

В инсценировке участвуют учащиеся 1-го класса.

Действующие лица:

The Tree
Mouse
Frog
Hare
Cock
Cat
Bear

Tree: A pretty little mitten lies on the glade. A mouse runs, stops and says:

Mouse: What a pretty little mitten! Does anybody live here? (Вбегает в рукавичку)

Frog: What a pretty little mitten! Does anybody live here?

Mouse: I do, Squeak the Mouse. Come and live with me. (Лягушка присоединяется к мышке)

Hare: What a pretty little mitten! Does anybody live here?

Mouse: I do, Squeak the Mouse.

Frog: I do, Frog the Croak. And who are you?

Hare: I am Hare Easily Scared.

All: Come and live with us! (Зайчик забегает в рукавичку)

Cock: What a pretty little mitten! Does anybody live here?

Mouse: I do, Squeak the Mouse.

Frog: I do, Frog the Croak.

Hare: I do, Hare Easily Scared. And who are you?

Cock: I am Cock the Sweet Voice.

All: Come and live with us! (Петушок встает рядом с животными)

Cat: What a pretty little mitten! Does anybody live here?

Mouse: I do, Squeak the Mouse.

Frog: I do, Frog the Croak.

Hare: I do, Hare Easily Scared.

Cock: I do, Cock the Sweet Voice. And who are you?

Cat: I am Cat the Gentle Trand.

All: Come and live with us! (Кот присоединяется к остальным)

Bear: What a pretty little mitten! Does anybody live here?

Mouse: I do, Squeak the Mouse.

Frog: I do, Frog the Croak.

Hare: I do, Hare Easily Scared.

Cock: I do, Cock the Sweet Voice.

Cat: I do, Cat the Gentle Trand. And who are you?

Bear: I am Bear of Shaggy Hair.

All: Come and live with us!

Bear: I am too big. I can’t live inside. I’ll live on the mitten! (Медведь ложится на рукавичку, все звери разбегаются)

Teacher: Thank you, my little actors and actresses! Now, children, try to guess the title of this fairy-tale. What is it?

Children: The Pretty Little Mitten!

Teacher: You are absolutely right! Now you are going to watch an episode from another fairy-tale.

2. Sleeping Beauty (“Спящая красавица”)

Действующие лица:

Princess Aurora
Prince Phillip
King Hubert (prince’s father)
King Stefan (princess’s father)
Three good fairies
The bad fairy

ACT 1

Fairy-tale teller 1: How do you do, boys and girls? We are fairy-tale tellers. We know a lot of interesting tales. Here is a very good tale for you.
Let me introduce the main characters. (Показывает на героев и говорит)
This is Prince Phillip and his father, King Hubert. This is the beautiful princess Aurora and her father, King Stefan. These are good fairies and a bad fairy.

Fairy-tale teller 2: Once upon a time there lived a king and a queen. They had a baby girl. She was beautiful and they called her Aurora. Three good fairies came to Aurora’s birthday party. They had presents for her.

Fairy1: Little princess, my present is your rare beauty. You will be the most beautiful girl in the world.

Fairy 2: Little princess, my gift is a song your whole life long. You will sing like a bird.

Fairy 3: Sweet princess, my gift is…

Bad Fairy: You will die of a pricked finger when you are 16.

Fairy 3: I have a gift for the Princess. You won’t die, you’ll sleep and true love will awaken you!

King Stefan: We must save our baby! We’ll take her to a small house in the forest and nobody will see her there.

ACT 2

Fairy-tale teller 1: Sixteen years passed. The Princess lived in a little house in the forest with the three good fairies. Once she went to the forest to pick some berries.

Fairy-tale teller 2: Prince Phillip rode through the forest and saw a beautiful girl.

Princess: I know you. I walked with you in a dream.

Prince: I know you, too.
Up in the sky the planets are turning,
The moon and Venus and Mars,
Up in the sky the stars are shining
Come with me to the stars!

Princess: Up in the sky my spaceship is flying,
The Earth is a tiny ball
Up in the sky new worlds are waiting,
Listen and hear the stars call.

Prince: I am Prince Phillip. Who are you? What is your name?

Princess: My name is… Oh, no! I mustn’t. Good-bye!

Prince: When shall I see you again?

Princess: Never! Oh, never, never!

Teacher: So, girls and boys! What is the name of this fairy-tale? Can you continue it?

Children: Sleeping Beauty!

Teacher: Excellent! You are right. Now Episode 3…

3. Snow White (“Белоснежка”)

Участвуют учащиеся 3–4-х классов.

Действующие лица:

Queen 1
Queen 2
Fairy-tale teller 1
Fairy-tale teller 2

Fairy-tale teller 1: Once upon a time, on a cold winter day a queen sat sewing by the window. As she sewed, she pricked her finger and three drops of blood fell upon her sewing. The red of the blood against white of the sewing was so beautiful that she thought:

Queen 1: Oh, how I wish, I could have a child with a face as white as snow, with lips as red as blood, with hair as black as ebony.

Fairy-tale teller 2: The Queen had a baby girl. She was very beautiful. Unfortunately, soon after the Queen died. The King married again. The new queen was much too proud of her beauty. She had a magic mirror. Every day she asked her mirror:

Queen 2: Mirror, mirror on the wall,
Among the ladies in this land,
Who is the fairest of them all?

Mirror: Among grown-up ladies tall,
You, oh Queen, are the fairest of all!

Fairy-tale teller 1: One day the Queen asked her mirror:

Queen 2: Mirror, mirror on the wall,
Among the ladies in this land,
Who is the fairest of all?

Mirror: You, oh Queen, are the fairest of all,
But the truth must I speak and so I do,
That the child Snow White is more lovely than you!
(Королева злится и бросает зеркало)

Teacher: Do you remember this fairy-tale? What is it called?

Children: Snow White!

Teacher: Right! You are very attentive and clever children!

II. Конкурсы

1. ABC Task

Участвуют учащиеся 1-го класса.

Teacher: Now let’s play! Task 1 is the following. Two children will write the missing letters.

На листе бумаги нарисованы 2 домика, где есть пустые клеточки для пропущенных букв. Два ученика выходят и вписывают пропущенные буквы. Победил тот, кто написал буквы правильно и быстрее соперника. Победитель получает призовые очки.

Иллюстрации к конкурсу:

 2. Say More Words

В конкурсе принимают участие дети из разных классов. Сначала приглашается группа детей из первых классов, затем – из вторых и т.д. Каждая группа состоит из 5–6 человек. Дети называют слова на заданную тему. Учащийся, который не может назвать слово, – выбывает из игры. Последний ученик, оставшийся в игре, выигрывает.

Teacher: Are you ready to play and win? Yes? Then the next task is for you. I will give you a topic and you will say words on this topic. You mustn’t repeat words! If you can’t say a word, you drop out of our game. The last player is the winner!

Possible topics:

Form 1: Food and Drinks. Animals. Toys and Colours.

Form 2: Seasons. Months. Weather. Clothes.

Form 3: Daily Life. Sports. Holidays. Home.

Form 4: School Life. Nature. Travelling.

3. Crossword

Teacher: Now look at this crossword, please. Try to answer my questions and then write the answers here.

Для проведения конкурса необходимо нарисовать кроссворд на листе бумаги. Ученик, который быстрее поднимает руку и правильно отвечает на вопрос, выходит и пишет слово. Если слово написано верно, он получает призовое очко. Если слово написано неправильно, то другой ученик может выйти и заработать призовые очки. Дети отвечают на вопросы в следующем порядке: сначала первый класс, затем второй и т.д.

Иллюстрация к конкурсу:

Key: 1. winter; 2. banana; 3. eggs; 4. aunt; 5. grandfather; 6. summer.

Задания к конкурсу:

Teacher: 1. This is the coldest season.

2. This is a yellow fruit. It’s the monkeys’ favourite one.

3. What do we need to make an omelet?

4. This is your mother’s sister.

5. He’s your father’s father.

6. This is a season when you have the longest holidays.

4. Who Is The Most Attentive?

В конкурсе участвуют дети из разных классов, по возрастным группам. Ведущий выносит несколько подносов с различными предметами. Два ученика выходят и внимательно смотрят на эти предметы несколько секунд. Затем ведущий закрывает поднос платком, и дети начинают называть предметы. Кто больше запомнил, тот и победитель. Для каждой пары детей предлагается новый поднос с другими предметами.

Teacher: Look very attentively at these things. You have half a minute. Now try to remember and name as many things as you can.

Possible things on trays:

fruit, toys, sweets, buttons, pens, pencils, rubbers, cassettes and so on.

5. Quiz

В конкурсе участвуют ученики 2–4 классов. Набираются 2 команды из 5–6 человек. Ведущий выдает каждому игроку карточки с вариантами ответа – a, b, c. Дети слушают вопрос и быстро отвечают на него, одновременно поднимая необходимую карточку. Команда, набравшая большее количество правильных ответов, выигрывает, а игроки этой команды получают призовые очки.

Teacher: Who wants to come here and answer several questions? Come here! Hurry up, please!

Quiz tasks:

1. Capital city of the USA:

a) New York
b) London
c) Washington

2. Christmas is celebrated in Britain:

a) in March
b) in December
c) in January

3. The longest river in the world:

a) the river Thames
b) the river Nile
c) the river Volga

4. The fifth month of the year is:

a) April
b) June
c) May

5. They sent the first man on the moon:

a) Russian people
b) American people
c) British people

Key: 1. c; 2. b; 3. b; 4. c; 5. b.

III. Подсчет призовых очков. Подведение итогов. Награждение победителей.

Кроме трех призовых мест, можно наградить детей призом зрительских симпатий, а также призом за лучшую актерскую игру, за лучший костюм.

Итог:

Жюри подсчитывает очки и подводит итоги. Трем учащимся, получившим наибольшее количество очков, присуждаются 1, 2 и 3 места. Награждаются (призом или оценкой, грамотой) учащиеся, принимавшие участие в инсценировке сказок.

Светлана Николаевна Сокол,
НОУ Частная школа “ЭРУДИТ-2”,
Москва